Ekonomi

Konut piyasasında işler durgun

Ekonomistler, yatırım için seçim sonuçlarını bekleyen tasarruf sahiplerinin ilk tercihinin konut almamak olduğunu belirtiyor. Bu kadar çok evin betonlaşmaya sebep olacak şekilde yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, satışlardaki sakinliğin 10 yıl önceki seviyelere ulaştığını belirtiyor.

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, konut satışlarındaki yavaşlamanın nedenlerinden birinin de Millet İttifakı’nın yabancılara konut satışına ilişkin politikaları olduğunu belirtti. İkinci tur seçimlerin ardından konut piyasasına ilişkin beklentileri yazdı. Aktaş’ın “Konut Piyasasında İş Dünyası” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Son aylarda konut alımlarındaki yavaşlamadaki etkenlerden biri de Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması halinde yabancıya konut satışını durduracağına dair verdiği söz oldu. Yabancıya konut satılmayınca zam artıyor. özellikle dış alımların çok yoğun olduğu Antalya ve İstanbul’da konut fiyatlarında bir miktar da olsa durmuş, gerileme bekleniyordu.

Kılıçdaroğlu ilk yarışta kazanamadı, ikinci yarışta kazanıp kazanamayacağı bilinmiyor. Ancak en azından mevcut duruma göre yabancılara konut satışı devam edecek. Bu nedenle dış talep kaynaklı fiyat artışı devam edecektir.

Kuşkusuz 28 Mayıs’ın kesinleşmesi beklenecek ve ona göre pozisyon alınacak. Bu nedenle Mayıs ayında nispeten düşük bir konut alımı yapılmış olması kuvvetle muhtemeldir. Özellikle 14 Mayıs öncesi alım çok düşük kaldı.

FİYAT VE KREDİ ETKİSİ

Tabii fiyatların konut alımlarındaki yavaşlamadaki seviyesi de oldukça değerli. Fiyatlar hafif bir zirve noktasına ulaşmış gibi görünse ve son zamanlarda çok hızlı bir artış yaşanmasa da mevcut fiyat seviyesi bile çok yüksek.

Ayrıca krediye erişim artık çok zor. Diğer bir dezavantaj ise konut fiyatının oldukça düşük bir oranda kredi kullandırılmasıdır.

Öte yandan kira artışını kısıtlayan düzenlemeler ve bu konudaki söylemler de yatırım amaçlı ev alma isteğini azaltan bir etkiye sahip.

Ancak konut fiyatlarının nominal olarak düşmesi beklenmiyor. Hele yabancıya satışlar devam ettiği sürece… Yabancıların konut alabilmesi fiyatları hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiliyor. Örneğin, Antalya’da veya diğer turistik bölgelerde konut fiyatları dış talep nedeniyle artabilir veya en azından düşmeyebilir, ancak yabancıların hiç gitmediği veya gitmeyeceği yerlerde fiyatlar neredeyse teoride olduğu gibi bir etki ile zirvede kalabilir. bileşik kaplar.

Önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının seyri finansal yatırım araçlarının getirisine bağlı olacaktır. Mevduatın, dövizin, altının ve borsanın getirisi konut fiyatlarını etkileyecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu