Haber

Almanya Bakanı Habeck, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları tedarik etmesinin engellenmemesini istedi

Almanya Şansölye Yardımcısı ve ekonomive İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları tedarikinin ülkesi tarafından engellenmemesini istedi.

Habeck, Polonya’nın Almanya’da üretilen Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya vereceğine dair Berlin’de yapılan açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

Almanya’nın Ukrayna’ya silah verme kararlarını ittifaktaki diğer ortak ülkelerle birlikte aldığını belirten Habeck, “Kendiniz için aldığınız kararlar ile başkalarının kararlarını engellemek arasında fark var. Buna göre Almanya ne olursa olsun Alacağı karar (kendisi için) ise, diğer ülkeler Ukrayna’yı destekleyecektir, kendilerini desteklemek için alacakları kararlara engel olmamalıdır.” dedim.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda dün ülkesinin Ukrayna sınırında bulunan Rzeszow şehrinde yaptığı açıklamada, “Uluslararası bir koalisyonun parçası olarak Ukrayna’ya bir bölük Leopard tankı teslim etmeye hazırız.” terimini kullandı.

Almanya, Leopard tanklarının Ukrayna’ya tesliminde önemli bir rol oynuyor çünkü Almanya’dan silah alan ülkelerin bu silahları üçüncü bir ülkeye ihraç edebilmesi için Berlin hükümetinin onayı gerekiyor.

???????

erzinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu