Haber

Suudi Arabistan’dan depremzedelere uydudan sağlık hizmeti

Türkiye, ülke tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadı.

Binlerce binanın yıkıldığı 11 ilde 41 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’yi saran şokun ardından desteğini esirgemeyen ülkeler, yardım ekipleri göndermeye devam ediyor.

Suudi Arabistan’da Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’a ait yardım kuruluşu deprem bölgesinde 3 şubede 165 kişi ile hizmet veriyor.

Söz konusu yardım kuruluşu Adıyaman’ın kırsal Kuyulu İlçesi’nde 7 tır çadır, gıda ve mutfak gereçleri dağıttı. King Salman Yardım Derneği Acil Yardımlar Genel Müdürü Fahad A. Al. Osaimi, deprem bölgesinde sağlık, medikal, arama kurtarma ve ekipman dağıtımı olmak üzere 3 farklı küme ile hizmet verdiklerini söyledi.

Uydu sağlık hizmeti

Tıbbi anlamda sağlık anlamında Osaimi, Suudi Arabistan hastanelerindeki uzman doktorlara uydu üzerinden bağlanılarak hastaların teşhis ve tedavilerinin yapıldığını söyledi.

Sahada 165, Suudi Arabistan’da 1000 gönüllü var. Onlar da bizden haber bekliyorlar. Dijital sağlık hizmetleri diyebileceğimiz Suudi Arabistan hastanelerine uydu üzerinden bağlanarak ameliyatlarda konsültasyon hizmeti de veriyoruz.

Buradaki hastaları Suudi Arabistan’daki doktorlar ve hastanelerle buluşturuyoruz. Böyle bir sistem kurduk. Kardiyoloji ve kalp hastalıkları alanında da bu ameliyatlarda dijital uzaktan ameliyat ve bu şekilde uzaktan sağlık hizmeti kurduk. Suudi Arabistan’daki hastanelerdeki doktorlarla kameralarla bağlantı kuruyoruz. Oradaki doktorlar tedavi hizmeti veriyor. En ücra köşelere ulaşıp çadır veriyoruz.

13 uçak yardım malzemesi

Suudi Arabistan olarak deprem bölgesine 13 uçaklık yardım malzemesi ulaştırdıklarını belirten Osaimi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunlar Suudi Arabistan’ın gönderdiği yardım malzemeleri. Adıyaman’a getirdik, köylere dağıtılacak. 7 tır erzak getirdik, Suudi Arabistan’dan şimdiden 13 yardım uçağı geldi. Bunları bizzat şehirlere dağıttık. Merkezde bir şey kalmadığı söylendi, biz de bu küçük köylere dağıtmak için buraya geldik. Bu 13 uçak, bin tondan fazla insani yardım, çadır, gıda ve mutfak gereçleri taşıyor. Bütün illeri gezdik tespitler yaptık. Dağıtım Kahramanmaraş Pazarcık’ta yapıldı. Ondan önce Kahramanmaraş’ta küçük bir köydeydik. Bugün gördüğünüz grup bir insani yardım grubu. Suudi Arabistan Kralı Salman Vakfı’ndan. Bunun dışında Suudi Arabistan 95 kişilik arama kurtarma ekibiyle sahada. Onun dışında sağlık ekibi var. Medikal’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerin yanı sıra Suudi Arabistan Kızılayı’na bağlı birimlerin yanı sıra sahada acil yardım için hastaları muayene etmek için her türlü sağlık hizmeti veren ekipler bulunuyor. Bunun dışında 60 kişilik portatif grubumuz var. Bunlar da bu dağıtımlarda bize yardımcı oluyor. Çadırları bizzat kurdular.

Kuyulu Mahallesi Muhtarı Şevket Aydın, “Köyüm mağdur. Köyüm 500 haneli 2 bine çıkmış. Niye 2 bine çıkmış. Adıyaman’da halk buraya akın etmiş. Onları misafir etmek zorundayız. Çadır istiyoruz. Allah razı olsun. Devletimiz, gerek Kızılay’dan gerekse farklı kurum ve kişilerden yeterli gıda tedariğini yapıyor.” Allah bu hayırsever insanlardan razı olsun. Allah devletimizi geride bırakmasın. Yapılan yardımları gördük ve gelmeye devam ediyor.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu