Haber

Sudan’da 72 saatlik ateşkes kararı açıklandı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da tarafların 24 Nisan gece yarısından itibaren ülke genelinde 72 saatlik ateşkes konusunda anlaştığını duyurdu.

Blinken, Sudan’daki çatışmalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Güçleri (HDK), 48 saattir süren yoğun müzakerelerin ardından 24 Nisan gece yarısı başlayacak ve 72 saat sürecek ülke çapında ateşkesin uygulanması konusunda mutabık kaldı.”ifadeleri kullandı.

ABD’nin bu dönemde tarafları ateşkese tam olarak uymaya davet ettiğini belirten Blinken, şunları kaydetti: “ABD, çatışmanın kalıcı olarak durdurulmasını desteklemek için bölgesel ve uluslararası ortakları ve Sudanlı sivil paydaşlarla koordinasyon içinde çalışacak ve Sudan’da kalıcı bir ateşkes ve insani durumların müzakeresini, sonuçlandırılmasını ve uygulanmasını denetleyecek bir komitenin kurulmasına yardımcı olacak.” ”bilgileri verdi.

Blinken, Sudan’da sivil yönetime dönüş için çatışmanın tarafları ve ortaklarıyla kusursuz bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

HDK: ABD’NİN ARABULUCULUĞU İLE KABUL ETTİK

Öte yandan HDK’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, ABD ile ateşkesi arabulucu olarak kabul ettikleri belirtildi.

Açıklamada, ateşkesin insani koridor oluşturulması, sivillerin çatışma bölgesini terk etmesi, hastane ve dini alanlara ulaşması ve diplomatik misyonların boşaltılması amacıyla yapıldığı vurgulandı.

açıklamada, “Çabuk Destek Güçleri, yabancı personel ve diplomatların ülkeyi güvenli bir şekilde terk etmeleri için her türlü kolaylığı sağlamak üzere işbirliğine hazır olduğunu beyan eder. Hızlı Destek Kuvvetleri bu insanların rahminde doğdu. Halkın yanında yer alır, seçimlerini destekler ve onların özgürlük, adalet, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki meşru özlemlerini gerçekleştirmeye çalışır.”söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu