Haber

Son Dakika Haberi: Özgür Özel CHP’nin yeni genel başkanı oldu

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda başkanlık yarışı sona erdi. Birinci grupta Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664; İkinci kategoride Özgür Özel 812, Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı. Böylece Özgür Özel, CHP’nin 8’inci Genel Başkanı oldu.

1366 DELEGE OY SAHASINA GİTTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanlığı seçiminde heyecan yaşandı. CHP’nin 1366 kongre delegesi yeni genel başkanı belirlemek için sandık başına gitti. Ankara “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” sloganıyla Spor Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel, İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen 38. Olağan Kurultay’da yarışıyor. Eski Milletvekili İlhan Cihaner ve eski Başbakan Örsan Kunter Öymen yarıştan son anda çekildi. Saat 21.00’de başlayan oy verme işlemi sona erdi. Farklı bir salonda gerçekleştirilen oy verme işleminde kongre delegeleri 23 sandıkta tercihlerini yaptı.

SEÇİM TİP 2’YE KALDI

Kurultayda Özgür Özel 682 delegenin, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 delegenin oyu aldı. Çünkü mutlak çoğunluk yok oy ikinci tipte kaldı. CHP’de genel başkanlık seçiminin ikinci turu oy verme işlemi saat 00.30’da başladı. Saat 00.30’da başlayan ikinci seçimde oy verme işlemi 02.30’da tamamlandı.

Adayların salt çoğunluğa ulaşabilmesi için 1366 delegenin en az 684’ünün oyunu alması gerekiyordu. İkinci tür seçimlerde salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde en çok oyu alan aday üçüncü tür seçimleri kazanacak.

ÖZGÜR ÖZEL CHP’NİN 8. BAŞKANI OLDU

Oy sayımının ardından ikinci turda Özgür Özel’in 812, Kılıçdaroğlu’nun ise 536 oy aldığı belirlendi. Bu sonuçla Özgür Özel, CHP’nin 8’inci Genel Başkanı oldu.

haber-hizan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu