Ekonomi

Mizuho ADP hisse hedefini yükseltti, büyüme açığının kapanmasını övdü

Pazartesi günü Mizuho Securities, Automatic Data Processing (NASDAQ:ADP) üzerindeki olumlu duruşunu sürdürerek hisse fiyat hedefini bir önceki 265 dolardan 272 dolara yükseltirken, hisse senedi üzerindeki Al notunu yineledi. Firmanın iyimserliği, ADP’nin İnsan Sermayesi Yönetimi (HCM) emsalleriyle arasındaki daralan büyüme farkından kaynaklanıyor.

ADP, 2021 ve 2022 takvim yıllarında görülen 1.400-1.500 baz puandan belirgin bir iyileşme ile şu anda yaklaşık 700 baz puanda (bps) olan büyüme farkında önemli bir azalma gösterdi.

Büyüme farkındaki daralma, ADP’nin bir dizi beklenenden daha iyi elde tutma eğiliminin de gösterdiği gibi, gelişmiş uygulamasına bağlanıyor. Mizuho, ADP’nin gelişmiş performansının sektördeki benzerlerine kıyasla daha yüksek bir göreceli değerlemeyi haklı çıkardığına inanıyor. Şu anda ADP’nin hisse senedi, 2025 yılı için tahmin edilen hisse başına kazanç (EPS) konsensüsünün 24 katından işlem görüyor ve bu da 36 katındaki Paycor, 33 katındaki Dayforce ve 25 katındaki Paylocity gibi bazı emsallerinden daha düşük.

Mizuho, ADP’nin iyileştirilmiş uygulamasının ışığında hedef katsayısını 25 kattan 26 kata yükseltti. Firma, daha iyi uygulamanın daha yüksek bir katsayıya yol açması gerektiğinin altını çiziyor ve bu da yükseltilmiş fiyat hedefinin arkasındaki mantık. ADP’nin yeni nesil akranlarıyla arasındaki organik büyüme farkını kapatma konusundaki ilerlemesi, şirketin gidişatı açısından olumlu bir gösterge olarak görülüyor.

Mizuho’nun son değerlendirmesi, ADP’nin stratejik yönüne ve operasyonel verimliliğine olan güveni yansıtıyor. Fiyat hedefinin 265 dolardan 272 dolara yükseltilmesi, ADP’nin gelişmiş uygulama ve büyüme eğilimlerinin piyasada daha yüksek bir değerlemeyi hak ettiği varsayımına dayanıyor. Firmanın Satın Al notunu yinelemesi, ADP’nin hisseleri için olumlu görünümün devam ettiğini gösteriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu