Haber

Dünya Çapında Otomobil Üreticileri Rekor Karlar Kaydetmeye Devam Ediyor

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen imza merasiminden evvel bir Geely’s Geometry C elektrikli otomobili sergileniyor, 4 Kasım 2022. (Fotoğraf: Attila Volgyi/Xinhua)

Araştırma, dünyanın en büyük satış pazarı olan Çin’deki araba satışlarının tüm sanayi için bir “büyüme motoru” olduğunu gösterdi. Çin’de analiz edilen şirketlerin binek otomobil satışları yüzde 11 arttı, Alman üreticiler yüzde 28’lik bir büyüme elde etti.

BERLİN, 29 Kasım (Xinhua) — Danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY) tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmaya nazaran, 2022’nin üçüncü çeyreğinde memleketler arası otomotiv şirketleri faaliyet karlarını yıllık bazda yüzde 28 artırdı.

Araştırmaya nazaran, tahlil edilen 16 büyük araba üreticisinin hem toplam gelirleri hem de karları rastgele bir üçüncü çeyrekte şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzeylere ulaştı.

EY Avrupa Batı bölgesi yönetici ortağı ve hareketlilik önderi Constantin Gall yaptığı açıklamada, “Yavaşlayan ekonomiye ve çok zor jeopolitik duruma rağmen üçüncü çeyrek, otomobil endüstrisi için rüya gibi bir çeyrekti” dedi.

İnsanlar İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen İsveç eCarExpo 2022’de bir Volkswagen elektrikli otomobiline bakıyor, 29 Nisan 2022. (Fotoğraf: Fu Yiming/Xinhua)

Gelirler açısından, Almanya’nın en büyük araba üreticisi Volkswagen 70,7 milyar euro (73,8 milyar ABD doları) ile sıralamada birinci sırada yer alırken, onu 66,3 milyar euro ile Japon Toyota izledi. Volkswagen, tahlil edilen tüm şirketler ortasında Mercedes ile birlikte en yüksek karı elde etti.

Gall, “Özellikle premium araçlar için iyi talep ve yüksek fiyatlar, otomotiv endüstrisine yüksek gelir ve kar sağlamaya devam ediyor” dedi ve ekledi: “Yarı iletken arzı yavaş yavaş gelişiyor, bu nedenle binek otomobil üretimi yeniden hızlanıyor.”

Çalışma, dünyanın en büyük satış pazarı olan Çin’deki araba satışlarının tüm sanayi için bir “büyüme motoru” olduğunu gösterdi. Çin’de analiz edilen şirketlerin binek otomobil satışları yüzde 11 arttı, Alman üreticiler yüzde 28’lik bir büyüme elde etti.

Araştırmaya nazaran, ABD’de yüzde 1’lik hafif bir artış olurken, Batı Avrupa’daki satışlar yüzde 3 azaldı. (1 euro = 1,04 ABD doları)

Çin’in kuzeyindeki Tianjin’de düzenlenen Çin Araba Fuarı (Tianjin) 2022’de Çinli elektrikli otomobil üreticisi XPeng’in standında bir arabası inceleyen ziyaretçiler, 10 Kasım 2022. (Fotoğraf: Zhao Zishuo/Xinhua)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu