Haber

Uzman, ‘Telefon pilleri neden patlar’ sorusuna yanıt verdi

Uzman, ‘Telefon pilleri neden patlar’ sorusuna yanıt verdi

Geceleri yastığın altına konulan telefonlara dikkat

DİYARBAKIR – Akıllı telefon, tablet, akıllı saat gibi elektronik cihazların yanlış şarj edilmesi ve kullanılması nedeniyle pil patlamaları günümüzde kaçınılmaz bir gerçek. Uzmanlar, kullanıcıları telefonu doğru ve zamanında şarj etmeleri konusunda uyardı.

Son yıllarda kullandığımız telefonun ve bataryanın patladığını sık sık duyuyoruz. Geçenlerde Karabük’te bir teknik serviste telefonun bataryası patladı. Peki telefon pilleri neden patlar ve pilin patlamaması için uzmanların uyarıları nelerdir? Özellikle akıllı telefon pilleri, cebimizde taşıdığımız, hatta geceleri yastığımızın altına sıkıştırdığımız saatli bombalar gibidir. Elektrik akımını depolayan telefon pilleri de gün geçtikçe çoğalıyor. Bu durumda akıllı telefonların verimliliği artsa da içindeki pilin yanlış kullanılması tehlike oluşturuyor.

Diyarbakır’da 16 yıllık teknik servis uzmanı Süleyman Araz, akıllı telefonları gece şarjda bırakmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Pillerin çok ısınıp darbe alması durumunda patlamaların meydana gelebileceğinin altını çizen Araz, “Telefon veya tabletlerimizi şarja takıp sonra bunlarla oynarsak cihazlarımızda pil şişer. Böylece pil şişer ve patlar. Bu ağrı çok fazla özellikle son model cihazlarda değiştirmek yeterli olmuyor bazen ekran bazende telefonun kasası zarar görüyor böylece 2 parça birden değişiyor o yüzden lütfen fişe takarak uyumayalım Telefon ve tabletleri gece şarja takıp şarj olurken oyun oynuyorsunuz. Ayrıca telefonlar yastık altına konulup uyursanız radyasyona maruz kalıyorsunuz. Bu da böyle. Ciddi hastalıklara yol açabiliyor” dedi. söz konusu.

“Telefonun gün içindeki kullanım süresi azaldıysa pili değiştirin”

Telefonun özellikle şarj kullanımının artmasıyla birlikte hem cihazın hem de batarya ömrünün kısalabileceğine işaret eden Araz, “Telefon bataryalarının şişmesi ve bunun sonucunda meydana gelen patlamalar aşırı güç tüketiminden kaynaklanıyor. .Böylece bataryada dengesizlik oluşur.Telefon ikisini bir arada yapamadığı için ısınmaya başlar.Devreler ısınır ve telefon zarar görür.Bir bataryanın ömrü ne kadar orijinal olursa olsun 6 yıl dayanabilmektedir. kullanım şekline göre değişir.Kimi telefonla günde 10 saat konuşur,bazıları 1 saat de konuşur.Bu arada geçen süre arttıkça telefonun ömrü kısalır.Yani telefon kullanımı arttıkça arttıkça hem cihazın hem de bataryanın ömrü kısalır batarya şişmeye başlar Bundan doğabilecek patlamaların olmaması için telefonların en kısa sürede teknik servise gösterilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu