Haber

Türkiye, Finlandiya’ya NATO üyeliğinin onaylanması için bir tarih vermedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Macaristan’ın Şubat sonu itibarıyla NATO üyeliğine onay vermesini beklediklerini söylerken, İsveç’te yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’den kendilerine onay tarihi verilmediğini söyledi.

Litvanya, Letonya ve Estonya’da yayın yapan BNS’nin haberine göre Haavisto, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkeviçs ile Riga’da bir araya geldi.

Haavisto görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Macaristan dışındaki ülkelerin Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladığını belirterek, “Stockholm’deki olay nedeniyle Türkiye’den herhangi bir haber gelmedi. Stockholm’deki son gösteriler durumu sadece uzadı ve şiddetlendirdi.” dedim.

Haavisto, Finlandiya ve İsveç’in halihazırda NATO’nun mevcut girişimlerinde aktif olarak yer aldığını ve her iki ülkenin de NATO ile birlikte üye devletlerinin güvenliğini sağladıklarını belirtti.

Finlandiya’nın Rusya ile 1300 kilometrelik bir sınır paylaştığını hatırlatan Haavisto, Helsinki’nin amacının NATO’nun Finlandiya ile Rusya arasındaki sınırını güvence altına almak olduğunu belirtti.

Haavisto, Macaristan’ın Şubat ayının sonunda prestijle NATO üyeliğine onay vermesini de beklediklerini kaydetti.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılması

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi’nin lideri Rasmus Paludan, 21 Ocak’ta İsveç’in başkenti Stockholm’de İsveç’teki Stockholm Büyükelçiliği önünde kalabalık polis teşkilatında Kuran-ı Kerim yaktı ve kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi. Paludan.

İsveç hükümetinin Paludan’da Kuran-ı Kerim yakma izni vermesine başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesinden tepki geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu