Ekonomi

Togg’un adı bile yeter; şimdi domain satıyorlar

Yerli otomobili ‘Togg’ adıyla satın alan internet sitelerinin isimleri ilan sayfalarında satışa sunuldu. İnternetteki bir sitenin adı ve adresi anlamına gelen domain fiyatları 1 milyon ile 50 milyon lira arasında değişiyor.

Türkiye’nin yerli otomobil hayali gerçek oldu. Çekilişler çekildi, belirlenen talihliler araçlarını almak için gün saymaya başladı. Togg’un etkisi sadece otomotiv pazarında hissedilmedi. Bazı şanslı kişiler, Togg’u satın almak için eski arabalarını, arsalarını ve dairelerini satışa çıkarmıştı.

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un adı teknoloji alanında kar kapısına dönüştü. Togg ismiyle alınan domainler, reklam sayfalarında milyonlarca liraya satışa sunuldu. İnternette bir web sitesinin adı ve adresi anlamına gelen domain fiyatları Togg isminin kullanımına göre değişmektedir.

Togg içeren domainler minimum 500 bin liradan satışa çıkarılırken özellikle ismin ön planda olduğu adreslerde 50 milyon liraya kadar çıkıyor.

Etki alanı nedir?

Domain, web sitesinin internet dünyasındaki adı ve adresi olarak tanımlanır. Türkçe’de daha çok ‘alan adı’ olarak kullanılan ‘alan adı’, siteye doğrudan erişmek isteyen kişinin tarayıcının arama çubuğuna bu adı hatasız yazdığında siteye kolayca erişmesini sağlar. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu