Haber

TFF hakem toplantısının video kaydını yayınladı

Galatasaray ile Antalyaspor arasında oynanan ve Tete’ye yapılan teması penaltı olarak değerlendiren mücadelenin hakemi Abdülkadir Bitigen’in, Merkez Kurulu eğitimcisi Hugh Dallas ve VAR Eğitim Danışmanı Pawel Gil ile yaptığı pozisyon analizi konuşmasının görüntüleri sosyal medyada gündem olup büyük tartışma yaratmıştı.

Görüntülü görüşmede Hugh Dallas’ın Galatasaray lehine verilen penaltı için Abdülkadir Bitigen’e “Bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun?” sorusunu yönelttiği, Bitigen’in ise “Basit bir temas, penaltı olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdiği duyuldu.

Hakemlerin itirafları çok konuşuldu

Abdulkadir Bitigen “Tete’nin pozisyonu penaltı değildi” itirafında bulunurken Hugh Dallas VAR hakemi olan ve Bitigen’i sahada incelemeye çağıran Özgür Yankaya’ya ise “Niye bu kadar basit temas için hakemi çağırdın, baskı altında bıraktın. Ufak temasta penaltı vermiyoruz” dedi.

Özgür Yankaya ise “Hakemin orada göremediğini söyleyince pozisyonu inceledim. Beklentiye baktım teması gördüm. O anda böyle olacağını düşündüm ama hata yapmışım” cevabını verdi.

“Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır”

Yaşanan bu gelişmeler üzerine ise Türkiye Futbol Federasyonu 1 Mart 2024’te yapılan hakem toplantısının kayıtlarını YouTube hesabından paylaştı.

TFF’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) düzenli olarak online yaptığı iç değerlendirme toplantılarından biri olan, 1 Mart 2024 Cuma tarihli toplantı rutin bir eğitim çalışmasıdır. Kamuoyuna kapalı ve kurum içi yapılan bu toplantının bazı bölümleri sorumsuz ve kötü niyetli kişilerce bağlamından koparılarak bazı sosyal medya mecralarında yayınlanmış ve kamuoyu yönlendirilmek istenmiştir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; bu toplantılarda haftanın öne çıkan, kritik hakem kararları değerlendirilerek, kararlar üzerinde katılanların yorumları alınıp, emsal olayların tartışılması ile birlikte en uygun sonuca ulaşılması hedeflenmektedir. Kamuya kapalı ve kurum içi yapılan bu toplantıyı izinsiz yayınlamak hukuken suçtur. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır.

MHK olarak; Türk futbolunu hedef alan bu tür girişimlerle oluşturulmak istenen algı kirliliğini gidermek amacıyla, söz konusu online toplantının tamamını TFF YouTube kanalından ve aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu