Haber

Taşımacılıkta toplam geçiş belgesi sayısı 1,6 milyonu aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, kara yolu nakliyatını geliştirmek için milletlerarası teşebbüslere devam ettiklerini belirterek, 2022’de 21 farklı ülkeden alınan ilave geçiş belgesi sayısının 320 bini, toplam geçiş belgesi sayısının da 1,6 milyonu aştığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını ile tedarik zincirinde yaşanan değişikliklerin Türkiye’nin dünya ticaretindeki pozisyonunu güçlendirdiğine işaret edildi.

Ticarette yaşanan artışın kara yolu nakliyeciliği kesimine yönelik talebi de arttırdığı aktarılarak, salgın öncesi periyot ile karşılaştırıldığında, memleketler arası taşıma faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yetki evrakı alan firma sayısının kasım ayı prestijiyle yüzde 50 artış gösterdiğinin altı çizildi.

Aynı devirde milletlerarası taşıma yapmak üzere Bakanlığın otomasyon sistemine kaydedilen taşıt sayısının 55 bin arttığı, firmalarda kayıtlı taşıt sayısının da ortalama yüzde 33 arttığı tabir edildi.

Uluslararası kara yolu nakliyatında bu yılın 10 aylık devrinde yüzde 15 artış yaşandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımız nezdinde son periyotta gerçekleştirilen teşebbüsler sonucunda Avrupa’ya yönelik taşımalarda Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan gibi ülkelerde, Asya’ya yönelik taşımalarda Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan ile transit geçiş dokümanı probleminin çözülmesi Türk taşımacılarının önünü açtı. Yalnızca son iki haftada, Azerbaycan’dan 1000 adet 3’üncü ülke ve 3000 adet transit, Gürcistan’dan 3000 adet 3’üncü ülke, Belarus’tan 1000 adet boş giriş yük alma ve 500 adet 3’üncü ülke, Estonya’dan 200 adet tek-tip, Yunanistan’dan da 3000 adet ikili geçiş evrakı ek olarak alındı. Böylelikle 2022’de 21 farklı ülkeden alınan ek geçiş dokümanı sayısı 320 bini, toplam geçiş evrakı sayısı da 1,6 milyonu aştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu