Haber

Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği UNESCO eğitimi Ankara’da gerçekleştirildi

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen eğitim programları kapsamında “UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler Modül I” eğitimi, Ankara yılında yapıldı. Programa Safranbolu Belediyesi de katıldı.

Tarihi Kentler Birliği ve Çevresel ve Kültürel Değerleri Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül) tarafından Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ile çalışmak isteyen belediyelere verilen eğitimler kapsamında Safranbolu Belediyesi’nin katılımı Örgütü (UNESCO) ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS). “UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler Modül I” eğitimi, Ankarayılında yapıldı.

12 – 13 Eylül tarihleri ​​arasında Ankara Kent Konseyi binasında gerçekleştirilen programlarda Safranbolu Belediyesi’ni temsilen Stratejik Bağlantı Koordinatörü Mehmet Kütükçüoğlu ile Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden katılımcılar yer aldı. Eğitimin konusu kültürel ve doğal miras; küresel tanımlar ve destekler, UNESCO; tarih, temel kavramlar, süreçler ve uygulamalar, Dünya Mirası Listeleri ve benzeri küresel programlar; Yaşayan insan hazineleri, yaratıcı şehirler ağı, öğrenen şehirler ağı, Türkiye ve dünyadan Dünya hafızası uygulama örneklerinden oluşuyordu. Eğitimler, ÇEKÜL Vakfı Sorumlusu Namık Kemal Döleneken ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü personeli Yıldırım İnan tarafından verildi.

2 gün sürecek eğitim programlarının ikinci ve üçüncü etabı ekim ve kasım aylarında İstanbul ve Manisa’da gerçekleştirilecek.

Kaynak: ANKA / Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu