Ekonomi

Shell, Kızıldeniz üzerinden sevkiyatı askıya aldı

Yemen’de İran destekli Husiler ticari gemilere yönelik saldırılarını sürdürürken, bir başka şirket de Kızıldeniz üzerinden yaptığı sevkiyatları durdurdu. Konuyu bilen kaynaklara dayandırılan haberde, saldırılar nedeniyle petrol şirketi Shell’in Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldığı belirtildi.

Haberlerde, Shell’in söz konusu kararı gemi mürettebatının güvenliğini sağlamak amacıyla aldığı ve gemilerine yapılacak bir saldırının bölgede büyük bir petrol sızıntısına neden olabileceği bildirildi.

BP GEÇEN AYDA SEVKİYATLARI DURDURDU

Geçtiğimiz ay İngiliz petrol şirketi BP, saldırılar nedeniyle Kızıldeniz’den yapılan tüm sevkiyatları geçici olarak durdurma kararı almıştı.

KIZILDENİZ’DE NELER OLUYOR?

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim’den itibaren İsrail şirketlerine bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemileri Yemen açıklarında ele geçirmeye ve bir kısmına insansız hava aracı ve füzelerle saldırmaya başladı.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık’ta Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık’ta Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı bir gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu