Teknoloji

NASA, Ay’da boru hattı inşa etmek istiyor

NASA, önümüzdeki yıllarda düzenleyeceği Artemis görevleriyle yeniden Ay’a ayak basmanın planlarını yaparken, yüzeyde hayatta kalabilmek için çeşitli sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyor.

NASA, yaklaşmakta olan Artemis görevleri için oksijeni Ay’ın güney kutbu çevresindeki çeşitli yerlere verimli bir şekilde taşımak için bir oksijen borusu sınırı kullanıp kullanmamayı düşünüyor.

Resmi olarak Ay Güney Kutbu Oksijen Boru Hattı (LSPOP) olarak adlandırılan proje, NASA’nın Ay’ın güney kutbundaki ay buz çıkarma merkezine bağlanacak.

Neden ayın güney kutbuna inelim?

Ay yüzeyinin hemen altında büyük miktarda buz ve diğer kaynaklar bulunduğundan NASA, Çin ve Rusya Ay’ın güney kutbunu hedefliyor.

Bu buz, NASA’nın Ay’da kalıcı bir insan varlığı kurma planlarında değerli bir modül oluşturacak. Çünkü buradaki buz çıkarılarak içme suyuna ve oksijene dönüştürülerek nefes almak ve roket yakıtı olarak kullanılabilecek.

Ay boru sınırı konsepti, yalnızca Ay’a yerleşenler için oksijene sürekli erişim sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda oksijen taşıma maliyetlerini de önemli ölçüde azaltacaktır.

NASA sonunda Artemis Ay görevleri için bu projeye yeşil ışık yakarsa, borular tam olarak monte edilmeden Ay’da bölümler halinde inşa edilecek.

Boru hattı muhtemelen Ay’ın güney kutbunda bolca bulunan alüminyumdan yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu