Haber

Mudanya Belediyesi açlık grevcisini ‘fırsatçılık’la suçladı!

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Mudanya ilçesinde 11 gündür açlık grevinde olan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Kayhan Turan’ın Çağrışan’da yapmak istediği hastane projesinin mevcut haliyle hukuka aykırı olduğunu öne süren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Dr. Turan’ın yalan beyanlar ve açlık greviyle algı oluşturmaya çalıştığını savundu.

2009 yılında 2 kat olarak planlanan, bugün 11 kat olarak planlanan projenin bulunduğu alanda Belediye Başkan Yardımcısı Nisa Kartaltepe, teknik birim yöneticileri ve CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın ile birlikte açıklama yapan Önder Türkyılmaz , isteniyor, 2018’de yürürlükte olan özel hastanenin 2019’da yapıldığını söyledi. Mahkeme kararıyla iptal edilen 1/1000 ölçekli İmar İmar Planı alanında olduğunu hatırlattı.

Önder Türkyılmaz, söz konusu bölgenin 1/5 bin ölçekli planlarının 2020 yılında, 1/1000 ölçekli planlarının ise 2019 yılında iptal edildiğini belirterek, “Daha önce de söylediğim gibi 1/1000 ölçekli Çağrışan- Göynüklü İmar İmar Planı yapılacak. Şu anda Plan Revizyonu yapılıyor.Projeyi hazırlıyoruz.Bitmesine çok az kaldı.Plan hazırlanırken parsel parsel inceliyoruz.Projeyi onayladığımız söylenmesine rağmen süreç yürütüldü. Parsel bazında, Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği imtiyazlarla, 2018’de yürürlüğe girdi, 2019’da mahkeme kararıyla İptal edilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına göre projelerin onaylanması belediyelerin sorumluluğunda. , lisans vermek ve işlemleri yürütmek.”

“ONUNLA İLETİŞİME GEÇMEYECEĞİM!”

Hastane yapılmasına karşı olmadığını belirten Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, gündeme getirilen özel ortopedi hastanesinin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanan plan notları ile 34 metreye çıkarıldığını, herhangi bir yapı bulunmadığını iddia etti. taban ve emsal artışı olan bu parsel için jeolojik ve jeoteknik etüt raporu.

2009 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2016 yılına kadar yaptığı plan revizyonlarında 34 metre yüksekliğinde 44 bin 316 metrekare olan yapının 34 metre yüksekliğinde ve 6.5 metre yüksekliğinde yapılmasına izin verildiğini iddia eden Türkyılmaz 2009’da “Hukuk olarak yapılması gerekeni vermeyeceğim. Yapılması gereken neyse yapılacak. Kendisine muhatap olmayacağım. Depremi bahane ederek hastaneyi gündeme getiren Kayhan Turan ise eğer. , aslında duyarlı biri olsaydı deprem bölgesine gidip bölgenin en çok ihtiyaç duyulan branşında doktor olarak bir hayat kurtarabilirdi.”

İmar planı iptal edilirken bölgeye kanun gereği yeni yapı yapılmasına izin veremeyeceklerinin altını çizen Türkyılmaz, “Parselin yapılaşma şartlarını incelerken üst ölçekli planlara göre uyumsuzluklar tespit ettik. Kayhan Turan istiyor. kendi parseli esas alınarak plan yapılacak.Kayhan Turan’ın parselini belediyemiz kayıt altına alıyor.Turan’a ait imar haklarının korunmasını talep eden dilekçe dışında plan kapsamında aşamalandırma talep eden veya Mekânsal Planlar Üretim Yönetmeliğinin 24 üncü Unsuruna istinaden kendi parseline özel uygulama imar planı belgesinin onaylanması.Kimse olmayıp tek talebi kendi parselinin yapı hakkının korunması iken, geliştirici taleplerde bulunmaktadır. ve Marmara Depremi’ni gerekçe göstererek hepimizin duyarlılığını kullanarak günden güne değişiyor” dedi.

Dr. TURAN DA LİDER TÜRKYILMAZ’IN HALKI YAPTIĞINI ÖNERDİ

Hatırlanacağı üzere 5 yıl içinde faaliyete geçmek üzere Sağlık Bakanlığı’ndan 3 yıl önce izin alan Op. Dr. Kayhan Turan, Mudanya Belediyesi’nden yapı ruhsatı alamadığı için 13 Şubat’ta başlattığı açlık grevine başladı. Turan’a basın aracılığıyla yanıt veren Lider Türkyılmaz’ın 11 kat olarak iddia ettiği projenin 11-12 kat olmadığını belirten Dr. Turan ise grev açıklamasının ardından Türkyılmaz’a, “Don’ 2 katı otopark ve girişin üstünde 3 kat olmak üzere bodrum katlar dahil toplam 8 kat olduğunu biliyorsunuz.Çünkü bizim projemiz belediyenizde ve siz de bu projeye onay verdiniz.Doğru olmadığını biliyorsunuz. 11-12 Kat demek yalan beyan değil mi, halkı aldatmak değil mi?” diye sormuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu