Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gece müzesi çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yaz ayları çok sıcak. Sıcaklığın 50 derecelere ulaştığı ören yerini kimse ziyaret etmek istemiyor. Gece müzesi çalışmalarına başladık. Turizm merkezlerine yakın tüm ören yerlerini kapsamımıza alıyoruz” dedi. Gece müzesi çalışmalarının arttırılmasını istiyoruz. Daha fazla turist çekerek sezonu uzatmak istiyoruz. “Sezon içinde turist hareketliliğini de artırmak istiyoruz. Bu projenin olumlu sonuçlarını birkaç yıl içinde göreceğiz” dedi.

Bakan Ersoy, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. Kuşadası’nın kendisi için bir önemi daha olduğunu belirten Ersoy, 1985 yılında meslek hayatına başladığında ilk görev yerinin Kuşadası olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2019’da rekor kırdığını ve hızlı büyüme planları yapıldığını kaydeden Ersoy, “Maalesef pandemiyle birlikte tüm dünya kapılarını kapattı. Allah’a şükür o dönemi iyi yönettik. Çünkü kapılarımızı olabildiğince açık tutmaya çalıştık.” Mümkün olduğunca hava trafiğini açık tutmaya çalıştık. 2021’den itibaren salgının önüne geçeceğiz.” turizm sektöründe en hızlı büyüyen ülke olduk. Bu 2022 verilerine de yansıdı. Türkiye normalde 6. sıraya kadar çıkıyordu. 2022 yılında ise turist sayısını 4’üncü sıraya çıkarma başarısını yakaladı. ‘Bundan sonra hep rekorlar kırarak yolumuza devam edeceğiz. ‘Yapacağız’ dedik. 2023 zor bir yıldı. 6 Şubat depremiyle başladı. Ardından savaşla birlikte 2023 her şeye rağmen rekor bir yıl olarak ortaya çıktı. Rakamlara baktığımızda 54,3 milyar dolar gelir ve 56,7 milyon ziyaretçi ile tarihin en büyük yılı oldu. Turizmde güzel veriler elde ettiğimiz bir yıl oldu. 2028 yılına kadar çok iddialı hedefler koyduk. Her yıl rekorlar kırarak yolumuza devam edeceğiz. Gelecek yıl 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedefiyle yola çıktık. İlk bilgi de doğru görünüyor. Ziyaretçi sayısında artış var. “Rezervasyonlar da iyi” dedi.

‘KUŞADASI, ARKEOLOJİ CENNETİ’

Kuşadası ve Ege’nin turizm açısından çok önemli bölgeler olduğunun altını çizen Ersoy, şöyle devam etti: “Kuşadası turizmin başladığı ilk noktalardan biridir. Turizmdeki geçmişi çok eskidir. Burada yetişen birçok bölüm temsilcisi genel müdür veya yönetici olarak işe başlamış. başka yerlerdeki üst düzey yöneticiler.” İnsan kaynağı yaratan bir bölgedeyiz. Aynı zamanda Türkiye’nin ‘kruvaziyer’ kapısıdır. En çok turist ağırlayan noktadır. Bu yıl 560’ın üzerinde gemiye ev sahipliği yaptınız. 2.400 kapasiteli limanımız var. Galataport’un İstanbul’da hizmete girmesiyle birlikte bu sayı “Hızla artacaktır. Burası deniz, kum ve güneşin yanı sıra zengin kültürel varlıkları nedeniyle de çok değerli. Bir arkeoloji cenneti diyebiliriz. Binlerce yıl önce” İnsanlar burada antik kentler kurmuşlar. Yaygın yerleşimlerin olduğunu görüyoruz.”

‘BU DÖNEM HEDEFLERİ GENİŞLETTİK’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen dönem kazıları 12 aya uzattığını belirten Ersoy, “Kazı başkanlarımızı buna alıştırdık. Türkiye’de 144 yerel kazı müdürlüğü, 32 yurt dışı kazı müdürlüğü var. Yavaş yavaş yerli ve yabancılar da dahil oldu. Kazı çalışma programında “Bu dönem hedefleri büyüttük. Tüm kazı müdürlüklerini 12 aylık bir programa dahil ettik” diye konuştu. ‘Geleceğe Miras’ projesini başlatarak arkeolojinin altın çağı gibi iddialı bir hedef belirlediklerini belirten Ersoy, “Bu hedef, arkeolojinin altın çağı olarak tarihe geçmekti. Arkeolojide son 60 yılda yaptığımızın aynısını, önümüzdeki 4 yılda da Anadolu’nun tüm arkeolojik noktalarında aynı miktarda çalışma yapacağız. Bu bağlamda ilk açıklama Efes’te yapıldı.” Yaptım. ‘Geleceğe Miras’ projesine tüm arkeolojik kentleri dahil ediyoruz. Türkiye’de arkeoloji 1860’lı yıllarda yabancılarla başladı. Tüm kazılara koordinatör kazı liderleri atandı. 163 yıldır ilk kez müdürlüklere öğretmen atamalarında ekip, ekipman ve maddi destek sağlıyoruz. Kuşadası için bu çok değerli. Kruvaziyer gemilerinin gelmesinin temel sebebi arkeolojik değerlerinizdir. Türkiye geneline baktığınızda biz bakın Anadolu’nun sadece yüzde 10’u kazıldı. Yüzde 90’ı hâlâ yer altında. Kazdığınızı koruyup, restore edip üst yapı oluşturamazsanız yer altında kalır. İçinde kalmak da faydalıdır. Kaynak aktarmanız gerekiyor. Doğru ve düzenli bir şekilde önce kazmanız, sonra korumanız, sonra restore etmeniz gerekiyor. Bunlar bizi turizmde rakiplerimizden farklılaştıran, cazibe noktası haline getiren yönlerimizdir” dedi.

‘YEREL YÖNETİMLERİN DE GÖREVLERİ VAR’

Bakanlık olarak kazı alanına çok ciddi bir bütçe ayırdıklarının altını çizen Ersoy, “2019 yılında kazı bütçemiz 36,7 milyondu, geçen yıl bu rakamı 1,1 milyara çıkardık. Bu yıl 6 milyar lira olacak” Kazı liderleri bize proje gönderiyor ve hızla hayata geçiyor.” Aydın olarak geçen yıl 3,7 milyon ziyaretçi ağırladınız. Önümüzdeki 4 yılda sayıların artacağını göreceğiz. Turizm Bakanlığının tanıtımı tek başına yeterli olmayacaktır. Burada yerel yönetimlere ciddi sorumluluklar düşüyor. Turizm geliştikçe yol, atık su, su gibi gerekli altyapı yatırımları yapılacak. “Yatırımların da yapılması gerekiyor. Bakanlık olarak bizim görevimiz hava trafiğini oluşturmak, destinasyonların tanıtımını yapmak, turizm noktalarının doğru planlanarak gelişmesini sağlamak ve mümkünse turist trafiğini 12 aya yaymaktır” dedi.

‘SEZONU UZATMAK İSTİYORUZ’

Ersoy, turizm süresini uzatmak için arkeolojiye önem verdiklerini belirterek, “Kuşadası’nın deniz, kum, güneşten oluşan 6 aylık bir dönemle değil, 8-9 aylık bir dönemle anılması gerekiyor. arkeolojinin devreye girdiği yer. Turizm sektörünün paydaşları değil, şehrin tüm paydaşları.” Dahil edilmelidir. Arkeolojik noktaları vurgulayıp parlattığınızda turistler otelden ayrılmaya başlayacak. Yazın çok sıcak. Sıcaklığın 50 dereceye ulaştığı harabeleri kimse ziyaret etmek istemez. Gece müzesi çalışmalarına başladık. Turizm merkezlerine yakın olan tüm ören yerlerini gece müzesi çalışması kapsamına alıyoruz. Ve devamı “Turist almamızı sağlayacak süreyi uzatmak istiyoruz ve bu dönemde turist hareketliliğini artırmak istiyoruz. Bu projenin olumlu sonuçlarını birkaç yıl içinde göreceğiz. Marka değerini artırmak istiyorum” Kuşadası” dedi. ‘MUSLUKLARDAN KALİTELİ SU AKACAK’

Toplantıda konuşan AK Parti’nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Savaş, “Gelişen ve büyüyen Türkiye’den daha büyük pay alacak bir Aydın sözü veriyorum. Altyapısını, trafiğini çözmüş bir Kuşadası ve Aydın sözü veriyorum” dedi. , otopark ve içme suyu sorunları. Kuşadası’nda hâlâ musluk sözü veriyorum.” “Sarıçay Barajı’nın ihalesi 2019 yılında Sayın Bakanımızın müdahalesiyle yapıldı. Şu anda Sarıçay Barajı yüzde 40 seviyesine ulaştı. 2026 yılında tamamlanacak ve Söke’deki musluklardan kaynak suyu kalitesinde su akacak.” , Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’dır” dedi. Daha sonra şube temsilcilerinin sorularının yanıtlandığı toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu