Haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Yavuz Saltık’a 15 Yıl Hapis Talebi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinden Yavuz Saltık’ın, terör örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyet gösterdiği iddia edilen DİAYDER derneğine yemek kartı verdiği gerekçesiyle yargılandığı davada mütalaa açıklandı. PKK/KCK’nin örgütle bağlantısı araştırılmadan. Savcılık, Saltık’ın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyet gösterdiği iddia edilen Din Alimleri Dayanışma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAYDER) yemek kartı verdiği iddiasıyla Muhtar İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık’ın yargılanmasına devam edildi. PKK/KCK’nin örgütle bağlantısı araştırılmadan. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Yavuz Saltık ve avukatları hazır bulundu.

Saltık’ın, dernek aracılığıyla yardım kartlarının ihtiyaç sahiplerinin ailelerine teslim edilmesini sağlamak niyetinde olduğu belirtildi.

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, konuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alındığı belirtilen market zincirlerinde kullanılacak 150 liralık yardım kartlarının bulunduğunu belirtti. DİAYDER adlı derneğin faaliyetleri, örgütün kırsal kesimlerinde faaliyet gösteren değerli bir aile üyesi olarak örgüt tarafından kullanılmış ya da tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Söz konusu ailelere teslim edildiğinin belirlendiğini ifade ederek, şöyle konuştu: Açıklanan mütalaada, yardım talebinin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan talep edildiği, sanık Saltık’ın amacının eşyaların teslimini sağlamak olduğu kaydedildi. Görevi kapsamında DİAYDER adlı dernek aracılığıyla ölenlerin ailelerine yardım kartları dağıtılıyor.

15 yıla kadar hapis cezası talebi

Duruşmada, sanık Saltık’ın ‘örgüte üye olmadığı halde örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

“Fakirlere yardım etmekten başka bir şey yapmadım”

Duruşmada savunma yapan sanık Saltık, “Bu davada yargılananın ben olmadığımı biliyorum. Beni yakamda bu bayrakla buraya getiren zihniyetin siyaset olduğunu biliyorum. İşte İBB’nin sosyal Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan politika yargılanıyor.Bugün burada hangi karar alınırsa alınsın, sosyal politikayı kelimenin tam anlamıyla ve kendi vicdanımda, başımı yastığa koyduğumda rahatsız olmayacağım çünkü ben yaptım fakirlere yardım etmekten başka bir şey değil.Bizden önceki dönemde de maddi yardım yapılıyordu.Hata olmadığı yerde yardım ettiğimde suç olur mu anlamakta zorluk çekiyorum.Hukuksal ve cezai açıdan suçtur.Her şeye sahipse, benden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan herkesi buraya getirmeniz gerekiyor, merhum Kadir Topbaş dahil. Üstelik o dönemde yapılanlar doğrudur. Benim bu mahkemeden beklentim beraat etmemdir veya beraat etmememdir. Gerisi beni ilgilendiriyor, üzerime bu lekeyi koyan insanlar için de Allah’a şükredeceğim. “Bu işi ona bırakıyorum. Kimse birine yardım etme duygusunu ortadan kaldıramaz” dedi.

Duruşmada sanık avukatları müvekkillerinin beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere görüşmek üzere birkaç dakikalığına mahkeme salonunu terk ettikten sonra geri döndü. Heyet, müzakerelerin uzun süreceğini belirterek duruşmayı 22 Eylül’e erteledi.

Olayın tarihi

PKK/KCK amaçları doğrultusunda faaliyet gösterdikleri iddia edilen DİAYDER yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu sanıkların İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada mahkeme, dinlenen 2 İBB çalışanına ihtarname gönderilmesine karar verdi. tanık olarak.

İhbar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, şüpheli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtar İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık’ın Diyanet Alimleri Dayanışma ve Dayanışma Derneği’ne yemek kartı verdiğine ilişkin iddianame hazırlandı. (DİAYDER), terör örgütü PKK ile bağlantısını araştırmadan ‘terör örgütüne üye olmadığını’ belirtti. ‘Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. – İSTANBUL

safranboluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu