Teknoloji

Hyundai, yerel şirketin iki otomobil fabrikasını satın almasıyla Rusya’dan çıkışını tamamladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları otomotiv sektöründe de geniş yankı buldu. Sektördeki bazı firmalar Rusya’daki faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Güney Koreli otomotiv üreticisi Motor, Rusya’daki iki tesisini satmak üzere anlaşma imzaladı.

Hyundai resmen Rusya’dan ayrıldı

Rus alıcı Art-Finance, Hyundai’nin St. Petersburg tesislerinin satın alımını 24 Ocak’ta tamamladığını ve hükümetinden ve federal antitröst servisinden onay aldığını açıkladı.

Hyundai Aralık ayında Rusya’daki varlıklarını 10.000 rubleye (111,69 $) satmayı planladığını ve 287 milyar won (214,7 milyon $) kaybettiğini açıklamıştı. Ana tesisteki faaliyetler Mart 2022’de askıya alındı.

Hyundai, Cuma günü yaptığı açıklamada, daha önce pazarlık yaptığını söylediği Art-Finance’ın adını vermeden, Rusya’daki üretim tesislerini satmak için bir anlaşma imzaladığını doğruladı.

Art-Finance, Hyundai’nin varlıklarının AGR Grubunun bir parçası haline geldiğini söyledi.

Yapılan açıklamada şirket, satın alımın iki üretim tesisini kapsadığını duyurdu: Kamenka ve Shushary sanayi bölgesindeki fabrikalar.

İkinci fabrika, Hyundai’nin 2020 yılında satın almasından önce General Motors’a aitti. İki fabrikanın toplam yıllık kapasitesi yaklaşık 300 bin araç.

Art-Finance, Mayıs 2023’te Volkswagen Grubu’nun Rusya varlıklarını satın alan Andrei Pavlovich ile akrabadır.

VW fabrikasının adı AGR Otomotiv olarak değiştirildi. Art-Finance, tüm tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından Hyundai fabrikasının adının değiştirileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu