Ekonomi

HSBC, Türkiye’deki gıda sektörüne ilişkin görüşlerini paylaştı

Investing.com – HSBC, Türk tüketici şirketlerine ilişkin raporunu yayınlarken, 2024 yılında Türkiye’deki harcama trendine ilişkin görüşlerini paylaştı.

HSBC, raporunda Türk vatandaşlarının 2024’te daha temkinli harcama yapacaklarını düşünüyor. Raporda, asgari fiyat artışlarıyla dengelenen yüksek enflasyon dönemlerinin önceki yıllarda Türkiye’de tüketici talebini etkilemediği vurgulanarak, Türk tüketicilerinin daha temkinli olacağı görüşü paylaşıldı. 2024’teki harcamalarında.

Türkiye’de satın alma gücünün fiyat artışlarıyla kısmen korunduğunu belirten HSBC analistleri, tüketicilerin lüks ürünlerde ve ihtiyari harcamalarda daha seçici olmaya başladıklarını ve tasarrufa daha fazla yönelmeye başladıklarını gözlemlediklerini ifade etti.

Analistler baz fiyattaki yüzde 49’luk artışın ardından yılın ilk yarısında tüketici harcamalarının desteklenebileceği konusunda hemfikir olsa da ek fiyat ayarlamaları yapılmadığı takdirde yılın ikinci yarısının tüketiciler için çok daha zor geçeceği tahmin ediliyor. .

HSBC, Türkiye’de 2024 yılı için temel senaryonun hacim büyümesinde yavaşlama olacağını belirtirken, temel gıda ürünlerindeki büyümenin TÜFE’nin üzerinde kalacağını ve fiyat baskısıyla kısmen dengeleneceğini öngörüyor.

Gıda sektöründeki payları da değerlendiren HSBC analistleri, perakende sektöründeki yapısal büyümenin, gıda perakende sektöründe özel markaların ve diğer uluslararası rakiplere göre opsiyonel mallarda fiyat avantajının bulunmasının, gıda perakendesindeki büyümeyi yeterince desteklemeye devam ettiğine inanıyor. yiyecek paylaşımları.

Buna göre HSBC, tüm gıda firmaları için “Al” tavsiyesini korurken, hedef fiyatını ise şu şekilde değiştirdi:

Eski fiyat – Yeni fiyat

  • Anadolu Efes( AEFES): 140 – 185
  • BIM Birleşik Mağazaları ( BİMAŞ): 410 – 450
  • Coca-Cola İçecek ( CCOLA): 450 – 635
  • DO&CO AG ( DOCO): 4.300 – 5.000
  • Mavi Giysiler ( MAVİ): 130 – 170
  • Migros ( MGROS): 460 – 510
  • Şok Marketler ( SÖKM): 100 – 100
  • Ülker Bisküvi ( ÜLKER): 95 – 110

InvestingPro ile Yatırımlarınızı Zirveye Taşıyın!

InvestingPro ile borsa verileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler dahil, yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlara erişin! InvestingPro’yu seçtiğiniz plana göre %60’a varan indirimle almak için indirim kuponlarımızı kullanabilirsiniz. Yıllık abonelikte INVTROZEL1A , iki yıllık abonelik için INVTROZEL2 Kodu kullanabilirsiniz. 31 Ocak’a kadar geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu