Haber

Erdoğan: Kader planı… Diyanet: Kaderci anlayış imanla bağdaşmaz…

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, “Depreme ve tabii afetlere Müslüman nasıl bakmalı?” soruyu yanıtladı. Diyanet’in internet sitesinde 13 Şubat’ta paylaşılan yanıtta dikkat çekici ifadeler kullanıldı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği yanıtta, akıl, irade ve vicdan gibi özelliklerin insanı doğayla olan ilişkisinde sorumlu kıldığına dikkat çekildi. Buna cevaben, kişinin bu bilinçle hareket etmesi ve “kendisine düşeni yapabileceği konularda üzerine düşeni yaparak gerekli tedbirleri alması” gerektiği vurgulanmış, özetle şu ifadelere yer verilmiştir:

“Dolayısıyla, insan iradesini ve sorumluluğunu göz ardı ederek, felaketleri ve bunların acı sonuçlarını tamamen takdir edilmiş bir anlayışla değerlendirmek ve açıklamak inancımıza uygun değildir. İnsanlık, yeryüzündeki sonsuz yaşamı için imtihan sürecindedir. Kişinin yeteneklerine göre bilme ve irade özgürlüğünü ele aldığı bu süreç, ona anlamlı bir hayat sürme fırsatı da sunar. İnsan, yaşadıklarını doğru kabul ederek, başına gelen olaylardan ibret almalıdır. Doğal afetlere maruz kaldığında ders çıkarmalı, sorumluluklarını hatırlamalı, maddi ve manevi alanda yapması gerekenlere yönelmelidir.”

Ne oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerin ardından kent merkezindeki 12 Şubat Stadı’nda AFAD’ın depremzedeler için kurduğu çadır kentte vatandaşları ziyaret etti. Erdoğan ise sarsıntının ‘kader planını’ bir kez daha değerlendirdi. Erdoğan, Pazarcık’ta bir depremzede için de “Ne oldu, bunlar kader planında olan şeyler” ifadesini kullandı. (KAYNAK)

haberbayramic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu