Haber

Edirne’de emekliler maaş yetersizliğini dile getirdi

Edirne yılında , emekliler aldıkları maaşla yaşayamayacaklarını belirttiler. Emekli Habibe Promet, “Şefler 7 bin 500 lira alsın, nasıl geçinecekler? Kolay değil, ben çocuklarımla kalıyorum. 18 yıldır emekliyim, maaş bu, ben 7 bin 500 lira maaş alıyorum” dedi. . Benim bir evim yok.”

Bugün Edirne’de halk pazarında emekliler aldıkları maaşın düşük olduğunu ve bir ay geçimlerini sağlamanın neredeyse imkansız olduğunu söylediler. Pazardan istedikleri kadar alışveriş yapmadıklarını belirten emekliler, maaşlarına zam yapılmasını talep etti.

“EMEKLİLER ÖLMEYİ ARIYOR”

Emekli Feriha Yarkın şunları söyledi:

“Nasıl geçimim oluyor, kendimden çok çocukları düşünüyorum. Ben bir kişiyim az yesem de. Alıştık yoksulluğa. Gençlere acıyorum. Ne işlem var ne de hakkı. Köylüye hakkımız verilmiyor çünkü köylüye hakkı verilmiyor.Ölsün diye emekliye bakıyorlar hele benim gibi yaşlıların gözlerine bakıyorlar hangi gün ölecek diye. Bir hafta 2 kilo domates aldım, yarım kilo biber aldım, yarım kilo salatalık aldım, bir kilo şeftali aldım gidiyorum, bu yeme içme için, 2 kabak aldım, Yemek yapacağım.”

“NASIL YAŞAYABİLİRİM?”

Habibe Promet dedi ki:

“Geçitiyoruz, lüks içinde yaşıyoruz. Görevliler 7 bin 500 lira alsın nasıl geçinsinler? Kolay değil çocuklarımla kalıyorum. 18 yıldır emekliyim, 7 bin 500 lira maaş alıyorum. lira, aldığım fiyat bu. Evim yok, iki oğlum var, torunlarıma bakıyorum, maaş alıyorum.” Çocuklarımla geçimimi sağlıyorum. Bize düzgün bir maaş versinler, geçimini sağlamak üzere. Bir ev kiralasam 5-10 bin kira ne kadara mal olur? Nasıl geçimimi sağlarım?”

“EN AZ 20 BİN LİRA OLMALI”

Emekli memur olduğunu ve emekli maaşının artırılması gerektiğini ifade eden Niyazi Artan, “Arttırılmalı, en azından 20 bin liranın üzerinde olmalı. Bakalım nasıl alacak, alsın.” . Ne alacaksın, bir kilo alacaksın. Allah kışı bereketlendirsin” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu