Ekonomi

Döviz kurundaki artıştan dolayı arabaya zam kapıda

İSTANBUL (İGFA) –Döviz kurundaki artış her ay değişen fiyat etiketi olarak piyasaya yansırken, fırsat bulan tüketiciler fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ederek otomobil almaya devam ediyor.

Uzun bir süredir araç sahibi olmak isteyenlerin asıl sorunu finansman tarafında. Tüketici yüksek faiz ve düşük vadeyi kabul etse bile bankaların kredi vermemesi tüketiciyi zor duruma sokuyor.

Kredi notu yüksek olanlara dahi kredi verilmediğini belirten Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, mevcut durumda bölümün en büyük sorununun kredi olduğunun altını çizdi.

Ortada devam eden sorunlara kurdaki üst fay seyri de eklendiğinde, kur kaynaklı fiyat artışının panik alım satıma yol açması nedeniyle yıl sonu satış niyetlerinin etkilenmeyeceği öngörülüyordu.

HEDEFLERE ULAŞMAK SON DERECE ZOR

Fiyatların şubenin yılsonu hedefini etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin açıklama yapan Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, “Tüketici fiyatların artacağından endişe duyduğu için birçok tüketici fiyatların yükselmesine rağmen otomobil almaya devam ediyor. satıcı bugünün yarının fiyatlarını fiyatlıyor.” söz konusu. Ancak Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, asıl sıkıntının sıfır araçta arz sorunu, ikinci el araçta ise kredi sorunu olduğunu belirterek, “Bu iki sorun aşılmadığı sürece bir yol yapmak çok zor. satış hedeflerinin ötesinde satış. Bunlar aşılmadığı takdirde gerçek tüketiciden daha fazla yatırım yapanlar arasında otomobil dönmeye devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu