Haber

DOÇ. Dr. MERAL DEMİRTAŞ KEŞKE YAĞMUR ÇOK OLSA

SAMSUN Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Meral Demirtaş, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirterek, “Bahar döneminde mevsim ortalamalarını dikkate alırsak bu dönemde daha fazla yağış olmasını isteriz” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Karadeniz Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Diğer kesimlerde ise mevsim normalleri civarındaydı. Bölgede uzun yıllar Ocak ayında ortalama sıcaklık 2,9 derece iken 2023 Ocak ayında 5,5 derece oldu. Karadeniz Bölgesi’nde ocak ayında en yüksek sıcaklık 24,2 derece ile Samsun’da oldu.

Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Demirtaş, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendirdi. Mevcut durumu değerlendiren Doç. Demirtaş, “Bugünlerde bölgemizde hava sıcaklığı 15 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Şu an yağış yok. Geçen kış mevsim normallerinin altında yağışlar almıştık. Bundan dolayı kuraklığın etkisi görüldü. Buna bağlı olarak sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde devam etti. İlkbahar döneminde mevsim ortalamalarını da göz önünde bulundurarak yağışların daha fazla olmasını temenni ederiz.

‘SICAKLIK GÖRÜLEBİLİR’

Yağış bırakan sistemlerin ülkemizin üzerinden geçmesi gerektiğini belirten Doç. Meral Demirtaş, ‘Alçak basınç sistemleri ülkemizin üzerinden geçerse bahar mevsimi yağışlı geçebilir. Bu formda olmadığı takdirde ise iklim ortalamaları civarında ve üzerinde sıcaklık koşulları gözlenebilir. “Mevsimler her zaman tam olarak aynı olmuyor” dedi.

haber-kabatas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu