Haber

Çin, Uzay İstasyonunu Genişletme Hedeflerini Açıkladı

Pekin Havacılık ve Uzay Kontrol Merkezi’nden alınan ekran görüntüsü, Shenzhou-15 taicon Fei Junlong’un uzay istasyonunun Wentian laboratuvar modülünün dışında araç dışı aktivite gerçekleştirdiğini gösteriyor, 9 Şubat 2023. (Fotoğraf: Liu Fang/Xinhua)

PEKİN, 1 Mart (Xinhua) — Çin, yeni bir modül fırlatarak Dünya’ya yakın yörüngedeki uzay istasyonunu genişletmeyi planlıyor. Plan, Çin Ulusal Müzesi’nde devam eden bir stantta tanıtıldı. Modül, uzay istasyonunun mevcut yapısına kenetlenecek ve bir geçiş kombinasyonu oluşturacak.

Çin’in 30 yıllık insanlı uzay programının kazanımlarına adanan sergide Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA), geçen yıl tamamlanan uzay istasyonunun T şeklindeki yapısının montajı ve inşası sonrasında uygulayacağı planları kamuoyuyla paylaştı. .

Uzay istasyonuna eklenecek yeni modül, düğüm kabini görevi görecek. CMSA’dan yapılan açıklamaya göre fırlatılması planlanan modül, Tianhe çekirdek modülü gibi birden çok temas noktasına sahip olacak ve bu sayede uzay istasyonuna daha fazla uzay aracının bağlanmasına olanak sağlayacak.

Ajans ayrıca, Çin’in güncellemeler ve iyileştirmeler yoluyla uzay istasyonunun yörüngesel faaliyetlerini genişletmeyi hedeflediğini de kaydetti.

Sergide ayrıca Çin’in yeni nesil, yeniden kullanılabilir, uzaya dört ila yedi astronotu gönderebilen ve Dünya’ya 700 kilogramdan fazla yük taşıyabilen mürettebatlı Dünya’ya yakın yörünge uzay aracının geliştirme süreci de yer aldı. Çin’in şu anda kullanımda olan uzay aracı, üç astronot taşıyabiliyor ve 50 kilograma kadar olan yükleri Dünya’ya geri gönderebiliyor.

Sergide CMSA, Ay’ın insanlı keşfine yönelik planını da açıkladı. Buna göre üç astronotun ay yörüngesine, iki kişinin ise ortada ay yüzeyine iniş yapması amaçlanıyor.

İnsanlar ve makineler arasında işbirliği öngören bir ay gezgini ve numune dönüşü için planlar hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu