Haber

Cezayir, petrol üretiminin artırılacağı yönündeki haberleri yalanladı

Cezayir, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin üretimin artırılmasıyla ilgili görüşmeler yaptığına ait tezlerin gerçek olmadığını bildirdi.

Cezayir Güç ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab, yaptığı açıklamada, OPEC+ kümesinin 5 Ekim’de aldığı kararları gözden geçirmenin gündemde olmadığını belirtti.

OPEC+ kümesi kararlarının toplantılarda tüm üyelerin onayıyla şeffaf formda alındığını kaydeden Arkab, OPEC+ üretim oranlarındaki düzenlemelere dair spekülasyonların petrol piyasalarının işleyişini etkileyebileceğini söz etti.

Öte yandan Irak Petrol Bakanı Heyan Abdulgani de yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin petrol fiyatlarının düşmesinin önüne geçen ve petrol piyasalarında istikrar ile dengeyi koruyan muahedeleri desteklediğini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt de hususa ait açıklamalarında, OPEC ve OPEC+ kümesinin petrol üretimini artıracağı tarafındaki savların hakikat olmadığını bildirmişti.

ABD’nin “The Wall Street Journal” gazetesi, OPEC+ grubu üyelerinin günlük petrol üretimini 500 bin varil artırılması yönünde görüşmeler yaptığını iddia etmişti.

Ne olmuştu?

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya’nın başşehri Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, 11 Ekim’de ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile münasebetleri tekrar gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise ülkesinin ABD ile stratejik ilgilere sahip olduğunu ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik nedenlerle alındığını tabir etmişti.

OPEC+ kararının siyasi olduğu ve Ukrayna- Rusya Savaşı’nda Rusya’ya dayanak manasına geldiğine ait yorumlar yapılmış ve tenkitlerden en büyük hissesi örgütün önde gelen ortağı durumundaki Suudi Arabistan almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu