Haber

Bornova’nın çadırları deprem bölgesinde

Bornova Belediyesi, deprem bölgesi için yurt dışından getirilen 2 bin 500 çadırın dağıtım ve kurulumuna başladı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, çadırları bölgelerin talep ve ihtiyaç durumuna göre dağıttıklarını söyledi.

 

Hatay’daki evlerin çoğunun ya yıkıldığını ya da kullanılamaz hale geldiğini belirten Önder İduğ, “Büyük bir konut sorunu yaşanacağı açık. Bornova Belediyesi olarak yurt dışından toplam 2 bin 500 çadır ithal ettik ve yenileniyoruz. bu çadırları doğru ve adil bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz.Bunun için Hatay’a bin çadır getirdik ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği içinde istenilen noktalara kuruyoruz.Jandarma Komutanlığına da bir tır hediye ettik.Çünkü Burada görev yapan askerlerimizin de barınma ihtiyacı var. Kalan çadırları Maraş, Malatya ve Adıyaman’da kuracağız. Çadır ihtiyacı daha da artacak gibi görünüyor. Katıldığım uyumlaştırma toplantısında bu ihtiyacı ve hızlı tedarik sistemlerimizi paylaştım” dedi.

Evlerine yakın alanlara kurulur

Önder İduğ, depremzedelerin taleplerinin konutlarına yakın alanlarda çadır kurulması olduğunu belirterek, “Çünkü hala yakınlarının enkaz altında kalmasını bekleyenler var, malını hırsızlığa karşı korumak isteyenler var. Tarımla uğraştıkları için komşuluk ilişkilerini sürdürürler ve tarlalarına bahçelerine yakın olurlar” diyerek yandan devam ediyoruz. Büyükşehir belediyelerimiz ve diğer yetkili kurumlarımız da birçok noktada merkezi çadır kentler kurdu. Daha çok yerel çözümler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Hızlı suram, avantajlı kullanım

Kalıcı konutların yapımının uzun zaman alacağını hatırlatan Önder Mustafa İduğ, “Bu nedenle verdiğimiz çadırların 10 dakika gibi kısa bir sürede kurulması, su geçirmez olması ve sobanın yanabilir olması çok önemli. Çünkü kış mevsimi devam ediyor. Şu anda yağışlar dursa da önümüzdeki günlerde tekrar geri gelebilecekler. Çadırlarımız bu özellikleriyle çok uygun” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu