Teknoloji

Avustralya Başbakanı uyardı: Telefonunuzu her gece 5 dakika kapatın!

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, siber güvenlik önlemi olarak vatandaşları günde bir kez akıllı telefonlarını kapatıp açmaları konusunda uyardı. Konuya değer veren uzmanlar da Arnavutlarla birebir aynı fikirde.

Albanese, Avustralya’nın ilk ulusal siber güvenlik koordinatörünün atandığını duyururken, ülkenin siber riskleri azaltma konusunda proaktif olması gerektiğini söyledi.

HER GECE 5 DAKİKA TELEFONUNUZU KAPATIN

Başbakan cuma günü söyledi “Özel sektörü harekete geçirmeliyiz, tüketiciyi de harekete geçirmeliyiz.

Hepimizin bir sorumluluğu var. Basit şeyler, telefonunuzu her gece beş dakika kapatın. “Bunu izleyen insanlar için, bunu 24 saatte bir yapın, dişlerinizi fırçalayın veya her ne yapıyorsanız yapın.”

Avustralya hükümetinin tavsiyesi yeni değil. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı, 2020’de taşınabilir cihaz güvenliği için en iyi uygulama yönergelerini yayınladı; bu kılavuz, bilgisayar korsanlığını önlemek için akıllı telefonların haftada bir kez yeniden başlatılmasını içeriyor.

UZMANLAR BU DURUM HAKKINDA NE DEDİ?

Her gün yeniden başlamak temel bir önlem gibi görünse de uzmanlar bunun bazı durumlarda yardımcı olabileceğine inanıyor.

Dr. Priyadarsi Nanda, Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde siber güvenlik geliştirme konusunda uzmanlaşmış kıdemli bir öğretim görevlisidir. Bir telefonun sistematik olarak yeniden başlatılması riski en aza indirebilir çünkü arka planda çalışan ve kötü amaçla kullanıcıları izleyebilecek veya bilgi toplayabilecek tüm uygulamaları ve işlemleri zorla kapatır.söylenmiş.

Nanda, birçok kullanıcının uygulamalarının genellikle arka planda çalıştığını fark etmediğini, ancak “Diğer uçta çalışan bir süreç varsa, telefonun kapatılması zinciri kırar ve telefon kapatıldığı an için olsa bile potansiyel bilgisayar korsanını kesinlikle hayal kırıklığına uğratır.”devletler..

New South Wales Üniversitesi’nde siber güvenlik alanında kıdemli bir öğretim görevlisi olan Dr. Arash Shaghaghi, günlük yeniden başlatma” Bağlantıyı kesmek bazı riskleri en aza indirebileceğinden, kullanıcıları iyi bir siber hijyen benimsemeye teşvik etmek için iyi bir ilk adım.”söylenmiş.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu