İş

Atomexpo 2022 Forumu’na katılan uzmanlar, maviyi geleceğin ekonomisinin rengi olarak nitelendirdi

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Atomexpo 2022 Forumu’na katılan uzmanlar, ‘Mavi ekonomi: Sürdürülebilir bir gelecek için devlet, iş dünyası ve bilim’ başlıklı yuvarlak masa toplantısında, okyanus iktisadının geliştirilmesine yönelik perspektifleri ve karşılaşılan zorlukları tartıştı.

Foruma katılan Hindistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’dan uzmanlar, mavi ekonomiyi geleceğin iktisadı olarak nitelendirerek mavi iktisadın global niteliği, hudut ötesi yapısı ve hükümet, iş dünyası ve bilim ortasında bir işbirliği platformu haline gelmesi için eşsiz bir fırsat olduğunun altını çizdiler.

Forumda kelam alan Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İş Birliği ve Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Natalia Staparan ve Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Deniz Araştırmaları Merkezi İcra Yöneticisi Nikolay Shabalin, mavi iktisatta memleketler arası işbirliği, deniz alanlarının çevresel idaresi, su projelerinin finansmanı ve dijital hususlara değindi.

Ulusal Oşinografi ve Balıkçılık Enstitüsü Fizikî Oşinografi Profesörü Muhamed Ahmed Said de konuşmasında, Mısır ve başka Afrika ülkelerinin tecrübelerinden bahsederek, mavi iktisadın gelişiminin en kıymetli istikametlerini şu sözlerle lisana getirdi: “Sürdürülebilir balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, denizde yenilenebilir enerji ve deniz taşımacılığı gibi mavi ekonomi projelerine yatırım yaparken, ekonomik kalkınma ile deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği arasında bir denge kurmak çok önemlidir. Deniz kaynaklarının yönetiminde çevre odaklı bir yaklaşım benimseyebilmeleri için gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesi gereklidir.”

Birla Teknoloji ve Bilim Enstitüsü Beşeri ve Toplumsal Bilimler Fakültesi’nden Doçent Rudra Prasad Pradhan de konuşmasında, ‘mavi ekonomi’nin geliştirilmesinde öncülerden biri olan Hindistan’ın tecrübelerine değinerek şunları söyledi: “40 ülkenin sonlarını çizen Hint Okyanusu, 70 milyon kilometre kareden fazla bir alanı kaplamaktadır. Okyanus, petrol eserleri de dahil olmak üzere çeşitli mallar için ana ulaşım arteridir. Hintçede ‘okyanus’ sözü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin ‘ekonomik büyüme ve herkes için müreffeh bir toplum’ (SAGAR) vaadiyle aynı kelimedir. Hint Okyanusu’nun merkezinde yer alan Hindistan, bunu kalkınma ve kapsayıcı ekonomik büyüme için fırsatlar sunan kritik bir su kaynağı olarak görmektedir.”

Forumda söz alan DP World Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Raj Jeet Singh Vallia da uluslararası deneyimlerini paylaşarak, “DP World, mavi iktisada değerli bir katkıda bulunuyor. Şirketin bu alandaki öncelikleri ortasında okyanus sıhhatinin korunması, kirliliğin önlenmesi ve biyo çeşitliliğin korunması yer alıyor” dedi.

Yuvarlak masa toplantısında konuşan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un İş Geliştirme Direktörü Ekaterina Lyakhova şu ifadeleri kullandı: “Rosatom için ‘mavi ekonomi’ konusu, bilhassa de Kuzey Kutbunun gelişimi kelam konusu olduğunda büyük kıymet taşıyor. Ekonomik yararların azami seviyeye çıkarılması ile bölgenin biyosferinin korunması ortasında bir istikrar bulunması mühimdir. Bununla birlikte yalnızca Kuzey Kutbunda değil, öteki deniz alanlarında da yalın bir ekonomik kalkınma modeli geliştirmek için bilim, devlet ve iş dünyasını bir ortaya getirecek sistemler bulmak gerekecek.”

‘Mavi ekonomi’; gemicilik, liman altyapısı, gemi yapımı ve gemi onarımı, açık deniz inşaatı ve tarama, açık deniz gaz ve petrol çıkarma, denizcilik ar-ge ve eğitim, balıkçılık ve deniz ürünleri işleme gibi geleneksel ve gelişmekte olan endüstrileri içeriyor. Dünyadaki okyanus varlıklarının değerinin 25 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. “Mavi ekonomi”, 3 milyardan fazla insanı destekliyor ve dünyanın 7. büyük iktisadı olma özelliğini taşıyor. Her yıl büyüklüğü artan kelam konusu iktisadın 2030 yılına kadar 3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu