Haber

Atina polisi gösteriyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da kolluk kuvvetleri metro istasyonunda göstericilerle karşı karşıya geldi. Polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yerel Yunan medyasında yer alan haberlere göre gösteri öncesi güvenlik önlemleri sıkılaştırılırken, Heraklion ve Neo Heraklion’a çevik kuvvet ve ulusal polisin de aralarında bulunduğu 3 binden fazla polis görevlendirildi.

Yerel polis, protestonun ‘kamu güvenliği açısından büyük risk’ nedeniyle 2 Kasım Perşembe günü saat 06.00’ya kadar toplanma yasağına rağmen gerçekleştirildiğini duyurdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Yunan polisi, Atina Havalimanı’ndaki gösteri öncesinde CasaPound örgütünden 21 İtalyan çokuluslu aktivistin gözaltına alındığını belirten bir açıklama yapmıştı.

Motosikletli iki silahlı saldırgan, 1 Kasım 2013’te Atina’nın Neo Iraklio banliyösündeki parti ofisleri önünde Altın Şafak partisinin iki üyesi Manolis Kapelonis (23) ve Giorgos Fountoulis’i (26) vurarak öldürdü.

Altın Şafak üyelerine yönelik saldırı daha sonra az tanınan aşırı milliyetçi bir grup tarafından üstlenildi. Ancak herhangi bir tutuklama yapılmadı ve dava kapatılmadı.

Çatışma, bir Altın Şafak üyesinin ‘anti-faşist’ rapçi Pavlos Fyssas’ı ölümcül şekilde bıçaklamasından haftalar sonra meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu