Haber

Alman siyasetçi Lang’tan “Bir oy Kemal’e, bir oy HDP’ye” daveti

HDP/Yeşil Sol Parti, başta başkent Berlin olmak üzere Almanya’nın çeşitli şehirlerinde seçim büroları açtı. Buralarda yapılan propagandalarla Türkiye’de seçimler için kampanyalar yürütüldü.

“KEMAL’E BİR OY HDP’YE BİR OY”

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi de Yeşiller Partisi’nin Türkiye’deki seçimlere müdahil olmaya çalıştığını yazdı ve Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Ricarda Lang’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı oy kullanmak istediğini gündeme getirdi.

Yeşil Parti Eşbaşkanı Ricarda Lang Twitter’da şunları söyledi: “Türkiye’de seçimler 14 Mayıs’ta yapılacak. Almanya ve Türkiye onlarca yıldır o kadar farklı ve yakın bağlarla birbirine bağlı ki, Almanya’da yaklaşık üç milyon Türk kökenli insan değerli katkılarda bulundu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, eşitlik için. Türkiye’de insan hakları ve mücadele eden herkesin yanındayız.Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca süren otoriter yönetimin ardından artık demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne geri dönmek için gerçek bir şansa sahip.Bu nedenle, Almanya’da ikamet eden ve oy kullanma hakkına sahip olan herkes Türkiye’de, TBMM’den “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmalarını ve demokratik değişim sürecini desteklemelerini istiyoruz. Özellikle HDP ve muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kardeş partimiz Yeşil Sol Parti çatısı altında seçilmesi çağrısında bulunuyorum. 9 Mayıs’a kadar oy verin ve Türk siyasetinde bir değişiklik getirin.”ifadelerini kullandı.

ALMANYA’DA TERÖR KİRALIK

Alman Yeşiller Partisi’nin oy istediği HDP/Yeşil Sol Parti, Nisan ayında Düsseldorf’ta düzenlediği yürüyüşte terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

Aynı programda terörist Cemil Bayık’ın ses kaydı da dinletildi ve Kılıçdaroğlu’ndan 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanması istendi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu